Blog

Dozen of articles. Improve your lifestyle now!

0-6 Yaş Çocuk Testleri

0-6 yaş arası bebek ve çocukların gelişimsel açıdan objektif testlerle değerlendirilmesi önemlidir.  Gelişim testleri çocuğunuzun yaşına uygun becerileri kazanıp kazanmadığını, gelişim düzeyinin yaşıtlarıyla benzer seviyede olup olmadığını öğrenmenizi sağlar.  Gelişim testleri 6 yaşına kadar birden fazla uygulanabilir. Testin belirli bir süreden sonra tekrar yapılması, çocuğun gelişim seviyesinin takip edilmesini sağlar.

Esenlerde uzman psikologlarımız tarafından Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE) ve Denver II Gelişimsel Tarama Testi uygulanmaktadır.

Ankara Gelişim  Tarama Envanteri (AGTE)

AGTE bebek ve çocukların gelişimi ile ilgili derinlemesine ve sistemli bilgi sağlayan bir değerlendirme aracıdır.  0-6 yaş bebek ve çocukların şu andaki gelişimleri ebeveynlerden alınan bilgiler doğrultusunda değerlendirilir. Envanter gelişimsel gecikme ve düzensizlik gösterme açısından risk altında olduğu düşünülen bebek ve çocukların erken dönemde tanınması ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlar. Çocukların 0-3 aydan başlayarak 48-72 ay dilimine kadar aylık periyotlarla; dil gelişim, zihinsel beceriler, küçük kas gelişimi ve öz bakım becerileri tek tek incelenip gözlenerek puanlanır.

AGTE ‘nin Alt Testleri;

Dil Bilişsel Alt testi

İnce Motor Alt Testi

Kaba Motor Alt Testi

Sosyal Beceri, Öz Bakım Alt Testi

 

Denver II Gelişimsel Tarama Testi

Denver II 0-6 yaş arasındaki görünürde sağlıklı olan, çocuklara uygulanmak üzere düzenlenmiştir. Çocuğun yaşına uygun bir takım becerilerini değerlendiren bu test, belirti vermeyen gelişimsel sorunları taramada, kuşkulu durumları nesnel bir ölçütle doğrulamada ve gelişimsel açıdan risk altındaki çocukları izlemede geçerlidir. Denver II bir zeka testi değildir, çocuğun becerilerini yaşıtlarıyla karşılaştırır.

Denver II gelişim testi aşağıda belirtilen alanlarda çocuk hakkında değerlendirme yapmayı sağlar.

1.Kişisel-Sosyal: insanlarla iletişim kurma, bireysel gereksinimlerini karşılayabilme

2.Ince motor-uyumsal: el-göz koordinasyonu,  cisimleri kullanabilme, sorun çözme.

3.Dil: işitme, anlama,  dili kullanma.

4.Kaba motor: oturma, yürüme, zıplama ve genel olarak koordinasyon yeteneği

Sizde çocuğunuzun gelişim düzeyi hakkında bilgi almak istiyorsanız, algılama düzeyi hakkında şüphe duyuyorsanız, dil gelişim konusunda yaşıtlarının gerisinde kaldığını düşünüyorsanız ofisimizi arayabilir, gelişim testleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Esenler Çocuk Psikoloğu

Esenler Çocuk Psikoloğu Esenler Çocuk Psikoloğu alanında destek almak istiyorsanız bize ulaşabilir uzman kadromuzdan …

Esenler Çocuk ve Ergen Psikolojisi

Esenler Çocuk ve Ergen Psikolojisi Esenler Çocuk ve Ergen Psikolojisi alanında destek almak istiyorsanız bize ulaşabilir …

Pedagog Esenler

Pedagog Esenler Pedagog Esenler alanında destek almak için bize ulaşabilirsiniz.     Çocuk ve Ergenlerde Depresyon …