Blog

Dozen of articles. Improve your lifestyle now!

Panik Atak

Panik Atak Nedir?

Beklenmedik durumlarda ortaya çıkan, panik ataklarla seyreden bir kaygı bozukluğudur. Ataklar sırasında yoğun bir şekilde korku, kaygı ve sıkıntı yaşanır. Panik atak çok ani bir şekilde ortaya çıkar yaklaşık 10 dakika içerisinde en üst seviyeye ulaşır ve yaklaşık 20-30 dakika devam eder.Panik atak ani, yoğun fiziksel semptomlar,  kalp yarışı, terleme, titreme, baş dönmesi, nefes darlığı, mide bulantısı  gibi belirtileri en yoğun şekilde yaşayıp felaket bir şekilde yorumlandığı bir rahatsızlıktır. İnsanlar atak anında genellikle kalp krizi geçirdiğine,  öleceğine ya da delireceğine inanır.

Panik atakta deneyimlediğiniz şey, vücudunuzu alarm sistemidir sizi acil bir durum için fiziksel olarak hazırlamak üzere hazırlanmıştır gerçek bir tehdit olmadan değildir. Panik ataklar genellikle 10 dakikada zirve yapar ve yarım saat kadar azalır. Ancak bazı insanlar devam eden semptomları rapor ediyor.

Ancak panik atak geçirmiş insanlar sıklıkla onları, meydana geldikleri yer veya durumlarla ilişkilendirir ve bu durumda başka bir atak geçirme kaygısı yaşar. Bu, klinisyenlerin beklenen panik atak olarak adlandırdıkları şeylere eğilimli olmalarını sağlar.

Panik Atak mı Panik Bozukluk mu?

Bir panik atak bir kişi, kendisiyle ilişkilendirdiği yerlerden veya durumlardan kaçınmaya başladığında başka bir atak geçirme konusunda çok endişelendiğinde panik bozukluğuna dönüşür.

Tek bir panik atak geçiren herkeste panik bozukluğa dönüşmez. Ancak, endişe bozukluklarına yatkın bir insanda, panik atak beklentisi daha yoğun kaygılara neden olur. Kişinin kaçınmaları artar.

Örneğin panik bozukluğu bir yıldır yaşayan A. “Hayatım gittikçe daraldı. Kafedeysem ve panik atak belirtileri başladıysa eve kaçıyorum. Sinemaya gitmeyi bıraktım. Partilere gitmeyi bıraktım. Yapabildiğim birçok etkinliği yapmak istemiyorum sadece zorla da olsa derse gitmeye çalışıyorum. Ama derslere odaklanmıyorum sürekli atak geliyor mu diye vücuduma odaklanıyorum”

Panik Atak Belirtileri

Panik atağın 13 tane belirtisi vardır, panik atak tanısı için aşağıda yazılı olan belirtilerden 4 tanesini yaşıyor olmanız gerekiyor.

Çapıntı                                          Göğüste Sıkışma

Terleme                                        Yabancılaşma

Titreme                                         Deride yanma, Karıncalanma

Boğulma Hissi                              Çıldırma Korkusu

Uuyuşma                                      Ateş Basması

Ölüm korkusu                             Baş Dönmesi

Mide Bulantısı

Panik artı ve Kapalı Alan Korkusu

Panik atak geçiren insanlar, araba, tren, uçak, kalabalık gibi yerlerde panik atak olursa ve kimse bana yardımcı olamaz kaçamam  diye düşünüp  bu yerlerden kaçınmaya başlarlar. Kaçması zor görülen yerlerden kaçınma agorafobi yada kapalı alan korkusudur. Panik atak ile beraber sıkça görülen bir rahatsızlıktır.

Kaçınma Artar

Panik bozukluğu olan insanlar, panikle ilişkili fiziksel duyumlardan yüksek kalp atış hızı, terleme, nefes darlığı gibi belirtilerden yoğun korku duyarlar. Bu fiziksel duyumlar, sağlıklı ve yorucu bir antrenman belirtisi olsalar bile, bir panik atak belirtisi olarak  yorumlanır .

Panik Bozukluğu Tedavisi

Araştırmalar, panik bozukluğu için en başarılı tedavinin,  ilaç ve bilişsel davranışçı terapi kombinasyonu olduğunu göstermektedir .

Bilişsel Davranışçı terapi ile panik bozukluğu olan bir kişinin tedavisinde terapist panik atak hakkında  daha esnek düşünmesi için hastayla çalışmaya başlar. Fiziksel semptomları tehlikeli olarak görmekten ziyade, zararlı olmadıklarını bilerek, onlara tolerans gösterici uygulamalar yapar.

Kişinin ataklarla ilgili olumsuz duyguları kesmesine yardımcı olmak için, terapist bu fiziksel duyuları tetikler; hasta kalp krikolarını almak, baş dönmesi için eğirmek, nefes almak için bir kahve pipeti solumak için eğilmek üzere atlama krikoları veya merdiven çıkma yapar..

Daha sonra, sadece endişeye tahammül etmek ve bunun azalmasını beklemek yerine, kişiye derin nefes alma tekniklerini nasıl yapması, fiziksel semptomları sakinleştirmesi öğretilir. 

Atak korkusu azaldıkça, ataklar  daha az şiddetli ve daha az sıklıkla görülür. Kişi aynı zamanda panik ataklarıyla ilişkili gerçek dünyaya girmeye hazırdır. Artık otobüse, metroya veya sinemaya gidebilir, panik atakları varsa, onunla başa çıkmanın bir yolu olduğunu bilir.

Panik atak nedir? esenler psikolog, bağcılar psikolog, üsküdar psikolog,  güngören psikolog, kadıköy psikolog, ümraniye psikolog,  bayrampaşa psikolog, sultangazi psikolog, gaziosmanpaşa psikolog, kartal psikolog, bostancı psikolog, İstanbul psikolog, beykoz psikolog, bahçelievler psikolog, fatih psikolog, kaygı bozukluğu terapisi, panik bozukluk terapisi, aile ve çift terapisi, online terapi, okb terapisi, takıntı terapisi, sosyal fobi terapisi, aile terapisi, depresyon terapisi, panik atak tedavisi, uzman klinik psikolog, takıntı terapisi, esenler uzman psikolog, psikolog esenler, psikolog bağcılar, psikolog, güngören, online terapi, dubai psikolog, uzman psikolog, istanbul uzman terapist.

Kuru İğneleme Nedir?

Ağrıyı azaltmaya ve miyofasiyal tetik noktalarının (kastaki düğümler) serbest bırakılması yoluyla iyileştirmeye …

Uzman Fizyoterapist

Uzman Fizyoterapist Omurga Rahatsızlıkları için Uzman Fizyoterapist seansı  almak istiyorsanız bilgi veya randevu …

Kuru İğneleme İstanbul

Kuru İğneleme İstanbul Uzman fizyoterapist ile Kuru İğneleme  seansı  almak istiyorsanız bilgi veya randevu almak …