Blog

Dozen of articles. Improve your lifestyle now!

Kuru İğneleme Nedir?

Ağrıyı azaltmaya ve miyofasiyal tetik noktalarının (kastaki düğümler) serbest bırakılması yoluyla iyileştirmeye yardımcı olmak için kas içine steril, tek kullanımlık, ince bir akupunktur iğnesinin sokulduğu bir tedavi tekniğidir.

KURU İĞNE VE AKUPUNKTUR ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Kuru İğneleme, akupunktur ile aynı değildir, ancak iki teknik arasında benzerlikler vardır. Kuru İğneleme ve akupunktur arasındaki temel fark, tekniklerin neden çalıştığının arkasındaki teoridir. Kuru İğneleme, öncelikle kastaki miyofasiyal tetik noktalarının serbest bırakılmasıyla ağrının azalması ve fonksiyon restorasyonuna odaklanır. Buna karşılık, akupunktur, dengeyi yeniden sağlamak için enerji akışını (Qi) vücuttaki ana noktalardan (meridyenler) geri alarak tıbbi koşulların tedavisine odaklanır.

MYOFASCİAL TETİK NOKTA NEDİR?

Aynı zamanda kasta bir düğüm olarak da bilinen miyofasiyal bir tetikleyici nokta, aktive edildiğinde kısalmış fakat kullanımdan sonra rahat bir duruma geri dönemeyen bir kas lifleri grubudur. Miyofasiyal bir tetikleyici nokta, kasta hassas bir nodül gelişimi ile ortaya çıkar.Bu, kas lifleri o kadar sıkıştıkça, kılcal damarları ve bunları besleyen sinirleri sıkıştırarak meydana gelir. Sonuç olarak, kas normal bir şekilde hareket edemez, oksijen ve besin içeren taze bir kan akımı elde edemez veya ilave asidik kimyasalları. Bu nodüle ek olarak, kasın geri kalanı da telafi etmek için daha fazla yorulmasına sebep olur.kasta miyofasiyal bir tetikleme noktasının varlığı, dokunma, hareket ve gerilme ile rahatsızlığa neden olabilir; Eklemdeki hareketi azaltmak; ve hatta geçici bir koordinasyon kaybına sebep olabiliyor.

MİYOFASİYAL TETİKLEME NOKTASINA NE SEBEP OLUR?

Miyofasiyal bir tetikleyici nokta, vücudun aşağıdaki koruyucu tepkisinin bir parçası olarak gelişir:

  • Yaralanma – kas, yaralanma ciddiyetini azaltmak amacıyla sıkılaştırılır;
  • Beklenmedik hareketler, örneğin. başlangıçta beklenenden daha düşük bir basamağın inmesi;
  • Hızlı hareketler, ör. sürüş esnasında omzunuzun üzerinden bakmak;
  • Düzenli aktivitede veya kas yüklenmesinde değişiklik, ör. spor için antrenman seanslarının sayısında veya yoğunluğunda bir artış;
  • Sürekli aynı pozisyonda  örneğin. iş veya çalışma için uzun süre oturma;
  • Sinir sıkıntısı – kas, siniri korumak için sıkılaştırır;
  • Stres;
  • Hastalık (bakteriyel veya viral);
  • Beslenme yetersizlikleri veya;
  • Metabolik ve Hormonal durumlar.
kuru iğneleme

KURU İĞNE NASIL BAŞARILI OLUYOR?

Kuru İğneleme, yerel kas ağrısının azaltılmasına ve kasın, normal miyofasiyal tetik noktalarını serbest bırakarak normal olarak uzatma ve kısaltma kabiliyetini yenileyerek işlevini geliştirmeye yardımcı olur.

Miyofasiyal bir tetikleme noktasının ortasına ince bir filament iğnesi sokulduğunda, kanın etrafındaki kan havuzları, bu liflere taze oksijen ve besinler sağlayarak ve ayrıca ilave asidik kimyasalları akıtmak suretiyle gevşemeleri için gevşemeyi tetikler. Bu da, yerel kan ve sinir kaynağının dekompresyonuna yol açar.

KURU İĞNEYİ TEDAVİ ŞEKLİ OLARAK NE ZAMAN KULLANMAYA UYGUNDUR?

Kuru İğneleme tedavide kullanılabilir:

Miyofasiyal tetik noktalarının serbest bırakılmasına yardımcı olmak için (kas düğümleri);

Ağrı yönetimine yardımcı olmak ,ve; Myofascial tetikleme noktaları tarafından engellenmişse, bir eklemde hareketi eski haline getirmek.

Kuru İğneleme Nedir?

Ağrıyı azaltmaya ve miyofasiyal tetik noktalarının (kastaki düğümler) serbest bırakılması yoluyla iyileştirmeye …

Uzman Fizyoterapist

Uzman Fizyoterapist Omurga Rahatsızlıkları için Uzman Fizyoterapist seansı  almak istiyorsanız bilgi veya randevu …

Kuru İğneleme İstanbul

Kuru İğneleme İstanbul Uzman fizyoterapist ile Kuru İğneleme  seansı  almak istiyorsanız bilgi veya randevu almak …