Bize Ulaşın

Çocuğumu Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  1. Çocuğunuz iyi davranış yaptığı zaman, davranışın ardından hemen bunu ödüllendirin. Çocuğunuz iyi bir davranışta bulunduğunda (örneğin ödevlerini, düzenli bir şekilde yaptığında, odasını topladığında, dişlerini fırçaladığında vb) onu ödüllendirin. Bu ise şu anlama gelir? ‘Bak oğlum/kızım senin bu davranışın beni memnun etti, seni bu davranışından dolayı takdir ediyorum ve hep böyle davranmanı istiyorum. Çocukların davranışlarını pekiştirmede sosyal ödüller oldukça etkilidir. Gülümsemeler, okşamalar, öpücükler, övgü sözcükleri, ilgi gibi. Ancak çocuğunuzu değil de çocuğunuzun yaptığı davranışı överseniz istediğiniz davranışları pekiştirmede daha etkili olduğunu göreceksiniz.
  1. Çocuğunuzun yaptığı kötü davranışı ‘farkında olmadan’ ödüllendirmekten sakının. Bir çocuğun uygunsuz bir davranışını farkında olmadan ödüllendirdiğiniz zaman, o davranışı pekiştirmiş olursunuz. ‘Haydi artık yatma vakti’ dediğiniz zaman çocuğunuz belki ağlayıp sızlayarak öfke nöbetlerine kapılarak, yatmaya gidişini geciktirmenin yolunu bulmuş olabilir. Onun ağlayıp sızlanması dayanılmaz hale gelince boyun eğerek onun yatağa geç gitmesine izin verdiğiniz olduysa tekrar düşünün.
  2. çocuğunuzun olumsuz davranışlarını, korkutucu tehditleri şiddetli dayak gibi sert cezalandırma yollarından kaçının. Sert cezalar, ağır ezalar durumu daha karmaşıklaştıracaktır. Çocuklar anne babalarının davranışlarını taklit ederler. Bağırıp çağırırsanız, olmayacak akıl dışı tehditler savurursanız yada dayat atarsanız çocuğunuzun taklit edeceği bir davranış modeli oluşturmuş olursunuz.